46 tisíc pracovních úrazů. Tolik nehod se v České republice událo v roce 2015 a oproti předchozímu roku je zranění dokonce o tisícovku více. K nejčastějších úrazům při práci patří namožení , pád nebo nehody na silnici . Bolest a komplikace na straně zaměstnance přitom nejsou tím jediným, co po úrazu následuje: zaměstnavatel totiž musí vše řádně zdokumentovat a oznámit.
46 tisíc pracovních úrazů. Tolik nehod se v České republice událo v roce 2015 a oproti předchozímu roku je zranění dokonce o tisícovku více. K nejčastějších úrazům při práci patří namožení, pád nebo nehody na silnici. Bolest a komplikace na straně zaměstnance přitom nejsou tím jediným, co po úrazu následuje: zaměstnavatel totiž musí vše řádně zdokumentovat a oznámit.
Zákoník práce stanovuje, že zaměstnavatel prověří příčiny úrazu a zaznamená je do knihy úrazů. Tato povinnost se týká úrazů bez následků i úrazů, které zapříčinily pracovní neschopnost nebo dokonce úmrtí.
Pokud zaměstnanec utrpí smrtelný úraz nebo nemůže déle než 3 kalendářní dny pracovat, je nutné to neprodleně nahlásit. V ostatních případech stačí oznámit pracovní úraz do 5. dne následujícího měsíce.
Nařízení vlády číslo 201/2010 Sb. stanovuje, komu dát o zranění vědět. Ne vždy je ale nutné informovat všechny instituce:
Objasnit, jak k úrazu došlo, přitom není jen tak. Musí u toho být svědci, představitel odborové organizace, zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, kterého si na 3 roky volí zaměstnanci, a také zraněný pracovník – pokud to jeho zdraví povolí.
Záznam do knihy úrazů musíte udělat i v případě drobného zranění – je ale na vás, jestli ji vedete písemně nebo elektronicky. Pokud ve svém Variu používáte modul Personální management, je pro vás výhodné zaznamenávat pracovní zranění v agendě Evidence úrazů.
Ve Variu si jednoduše založíte nový záznam agendy Evidence úrazů. Nejprve se zaměřte na kartu Obecné: typ a druh úrazu, pracovní zařazení zraněného, zdroj i příčiny stačí vybrat ze seznamu možností. Datum úrazu, místo nebo činnost dopíšete sami do přehledných kolonek.
V kartě Dokumenty pak můžete přidat jakékoliv protokoly týkající se úrazu a jeho evidence. Všechny informace o úrazu tak budete mít přehledně na jednom místě a stále při ruce.
V agendě Evidence úrazů rychle zadáte důležité údaje. Budete mít jistotu, že jste na nic nezapomněli.