Majitelé e-shopů a drobní živnostníci dlouho čekali, jak to dopadne s výjimkami z EET, které na konci listopadu navrhl ministr financí Andrej Babiš. V pátek 13. ledna se sice dočkali, ale výsledek nikoho nepotěšil . Ani jedna z výjimek totiž v poslanecké sněmovně neprošla.
Majitelé e-shopů a drobní živnostníci dlouho čekali, jak to dopadne s výjimkami z EET, které na konci listopadu navrhl ministr financí Andrej Babiš. V pátek 13. ledna se sice dočkali, ale výsledek nikoho nepotěšil. Ani jedna z výjimek totiž v poslanecké sněmovně neprošla.
Až 1. března vypukne druhá vlna elektronické evidence tržeb, zapojí se do ní maloobchodníci, velkoobchodníci i podnikatelé z e-commerce. V dalších fázích, kdy dojde na řemeslníky nebo na svobodná povolání, budou muset evidovat i ti nejmenší podnikatelé.
Připomeňme si, které EET výjimky byly součástí projednávaného daňového balíčku.
Podnikatelé i lidé z Asociace pro elektronickou komerci (APEK) dlouhodobě upozorňovali na složitost e-commerce. Příkladem jsou platební brány.
Čeští obchodníci používají různé brány, které vlastní a spravují lidé z celého světa – nejde jen o tuzemské týmy, které by se na EET mohly připravit. Platební brány navíc neinformují o tržbě ihned, ale pošlou podnikateli peníze na účet třeba jen jednou denně, a tak nelze vystavit účtenku včas. I proto e-shopy bojovaly za vyjmutí z elektronické evidence tržeb.
Živnostníci, kteří si vydělají do 250 tisíc korun ročně, mohli získat úlevu od EET. Stačilo by sjednat si paušální daň a platit státu každý rok předem dohodnutou daň. Kromě toho, že by se podnikatelé zbavili papírování s daňovými přiznáním, nemuseli by řešit ani registrační pokladny.
Platby z účtu na účet pod EET nadále nespadají. To platí i pro dobírky – pokud dopravce posílá peníze z dobírek na účet, nemusí podnikatel elektronicky evidovat. Díky tomu možná dobírky opět získají na oblíbenosti.
Platby kartou i přes platební brány obchodníci budou muset evidovat. Finanční správa ale nevydala jasnější pokyny pro e-commerce. „Nyní musíme vyřešit nejen ve spolupráci se státní správou, jak postupovat při evidenci tržeb u on-line platebních metod v praxi. Pro e-shopy se jedná o velké technické komplikace,” řekl ředitel APEK Jan Vetyška.
Vario je na elektronickou evidenci připravené už od listopadu díky agendě EET konektor. Problém ale mají e-shopy, které nezvládnou odeslat informace o tržbě okamžitě, aby mohlo Vario včas vystavit účtenku. „Obchodníci mají ze zákona povinnost okamžitě zaevidovat platby. To je ale v praxi neslučitelné s technickými možnostmi a reálným fungováním e-shopů,” uvedla obchodní ředitelka Altusu Radka Aschenberennerová. Platba kartou on-line přitom patří k nejpohodlnějším a mezi českými zákazníky stále oblíbenějším platebním metodám.